semínka sezamová

Množství: X

Co je jídelníček
139,01 kJ Energie:
33,22 kcalKalorie:
1x 5g Jednotka:
Ořechy a semena Kategorie:
syrové Stav:
1,099 g Bílkoviny:
0,623 g Sacharidy:
-    Z toho cukry:
2,925 g Tuky:
0,437 g    Z toho nasycené mastné kyseliny:
0 g    Transmastné kyseliny:
1,13 g    Mononenasycené mastné kyseliny:
1,163 g    Polynenasycené mastné kyseliny:
-    Cholesterol:
- Sůl:
0,395 g Vláknina:
0,159 g Voda:
4,8 mg Vápník:
- GI:

Graf složení nutričních hodnot

Graf složení produktu semínka sezamová

Obsah potraviny:

sezamová semínka jsou bohatým zdrojem minerálů a stopových prvků (vápník, hořčík, železo, zinek, draslík, fosfor, mangan, selen, měď), dále obsahují vysoké množství vitamínů (vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín A), lecitin, karoteny či omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Z hlavních živin jsou nejvíce zastoupeny tuky, dále sacharidy a následují bílkoviny. V sezamovém semínku nechybí ani vláknina.


Vliv na zdraví:

díky vysokému obsahu organického vápníku, hořčíku a fosforu je možné sezamové semínko využít v prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin. Sezamové semínko se doporučuje také těhotným a kojícím ženám, ženám v menopauze s projevy návalů horka a pocení, nespavostí, bušením srdce, slabostí, či u žen se silnou menstruací. Sezam se vyplatí konzumovat také při chudokrevnosti, depresích či neurózách (vysoký obsah vitamínů skupiny B, hořčíku a fosforu). Ze stejného důvodu je vhodný také pro studenty, sportovce a těžce fyzicky i duševně pracující osoby. Potravina je dále doporučována při nemocích srdce a cév (velké množství nenasycených mastných kyselin a hořčíku). Vysoký obsah zinku zase zlepšuje imunitu a metabolismus, vysoký obsah karotenů s hořčíkem, vápníkem a zinkem jsou lékem na nemoci očí, vlasů, kůže, sliznic a nehtů. Další vlastností sezamu je „zvlhčující“ efekt, což znamená, že je možné ho úspěšně použít v prevenci a léčbě zácpy způsobené suchostí a horkostí v tlustém střevě a také při léčbě suchého kašle. Pro jeho „ chladivý“ účinek by ho měli konzumovat také nadměrně se potící, hyperaktivní jedinci či osoby s tendencemi k vysokému krevnímu tlaku.


Praktické rady:

vybírejte si sezamová semínka v přírodní formě, tedy neloupaná. Obsah živin oloupáním slupky značně klesá.


 

Všechny ohlasy uživatelů

Ohlasy uživatelů

 

„Chtěl bych velmi pochválit tuto webovou stránku, zpočátku jsem nevěřil, že se budou dít zázraky. Začal jsem téměř dva měsíce poctivě zapisovat snědené potraviny, divil jsem že...“ Více

Sociální sítě

Mobilní aplikace

Android app on Google Play

Zašlete nám Váš názor

Množství:

X

Zvolte dobu:

 

Kategorie pro volbu pravidelného denního výdeje.

Pokud si nastavíte jednu z těchto kategorií, bude váš bazální metabolismus navýšen o násobek uvedený v posledním sloupci. Tím získáte odhadnutý celkový denní výdej a nemusíte vyplňovat vaše aktivity do jídelníčku.

Kategorie Popis Index
Sedavý Málo pohybu nebo žádný. Sedavé zaměstnání. 1.2
Lehce aktivní Cvičení nebo sport 1-2 dny v týdnu. Práce s pohybem. 1.375
Středně aktivní Cvičení nebo sport 3-5 dní v týdnu a práce s pohybem. 1.55
Velmi aktivní Cvičení nebo sport 6-7 dní v týdnu nebo velmi náročné zaměstnání. 1.725
Extrémně aktivní Velice náročné aktivity nebo sporty a velmi náročné zaměstnání. 1.9

Novinky na váš e-mail

Informace ze světa zdravé výživy? Buďte v obraze. Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj a o všech novinkách na Kaloricketabulky.cz se dozvíte jako první. Posíláme 1x za 14 dnů.

* povinné pole
Zajímám se o...