semínka sezamová

Množství: X

Co je jídelníček
139,01 kJ Energie:
33,22 kcalKalorie:
1x 5g Jednotka:
Ořechy a semena Kategorie:
syrové Stav:
1,099 g Bílkoviny:
0,623 g Sacharidy:
-    Z toho cukry:
2,925 g Tuky:
0,437 g    Z toho nasycené mastné kyseliny:
0 g    Transmastné kyseliny:
1,13 g    Mononenasycené mastné kyseliny:
1,163 g    Polynenasycené mastné kyseliny:
-    Cholesterol:
- Sůl:
0,395 g Vláknina:
0,159 g Voda:
4,8 mg Vápník:
- GI:

Graf složení nutričních hodnot

Graf složení produktu semínka sezamová

Obsah potraviny:

sezamová semínka jsou bohatým zdrojem minerálů a stopových prvků (vápník, hořčík, železo, zinek, draslík, fosfor, mangan, selen, měď), dále obsahují vysoké množství vitamínů (vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín A), lecitin, karoteny či omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Z hlavních živin jsou nejvíce zastoupeny tuky, dále sacharidy a následují bílkoviny. V sezamovém semínku nechybí ani vláknina.

Vliv na zdraví:

díky vysokému obsahu organického vápníku, hořčíku a fosforu je možné sezamové semínko využít v prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin. Sezamové semínko se doporučuje také těhotným a kojícím ženám, ženám v menopauze s projevy návalů horka a pocení, nespavostí, bušením srdce, slabostí, či u žen se silnou menstruací. Sezam se vyplatí konzumovat také při chudokrevnosti, depresích či neurózách (vysoký obsah vitamínů skupiny B, hořčíku a fosforu). Ze stejného důvodu je vhodný také pro studenty, sportovce a těžce fyzicky i duševně pracující osoby. Potravina je dále doporučována při nemocích srdce a cév (velké množství nenasycených mastných kyselin a hořčíku). Vysoký obsah zinku zase zlepšuje imunitu a metabolismus, vysoký obsah karotenů s hořčíkem, vápníkem a zinkem jsou lékem na nemoci očí, vlasů, kůže, sliznic a nehtů. Další vlastností sezamu je „zvlhčující“ efekt, což znamená, že je možné ho úspěšně použít v prevenci a léčbě zácpy způsobené suchostí a horkostí v tlustém střevě a také při léčbě suchého kašle. Pro jeho „ chladivý“ účinek by ho měli konzumovat také nadměrně se potící, hyperaktivní jedinci či osoby s tendencemi k vysokému krevnímu tlaku.

Praktické rady:

vybírejte si sezamová semínka v přírodní formě, tedy neloupaná. Obsah živin oloupáním slupky značně klesá.

 

Všechny ohlasy uživatelů

Ohlasy uživatelů

 

„Tato aplikace je vážně úžasná! Jsem profesionální sportovkyně a všechno mi to umí vypočítat, už jsem díky tomu shodila 5 kilo po roční pauze kvůli zranění a nabrala potřebnou...“ Více

Sociální sítě

Mobilní aplikace

Android app on Google Play

Zašlete nám Váš názor

Množství:

X

Zvolte dobu:

 

Kategorie pro volbu pravidelného denního výdeje.

Pokud si nastavíte jednu z těchto kategorií, bude váš bazální metabolismus navýšen o násobek uvedený v posledním sloupci. Tím získáte odhadnutý celkový denní výdej a nemusíte vyplňovat vaše aktivity do jídelníčku.

Kategorie Popis Index
Sedavý Málo pohybu nebo žádný. Sedavé zaměstnání. 1.2
Lehce aktivní Cvičení nebo sport 1-2 dny v týdnu. Práce s pohybem. 1.375
Středně aktivní Cvičení nebo sport 3-5 dní v týdnu a práce s pohybem. 1.55
Velmi aktivní Cvičení nebo sport 6-7 dní v týdnu nebo velmi náročné zaměstnání. 1.725
Extrémně aktivní Velice náročné aktivity nebo sporty a velmi náročné zaměstnání. 1.9

Novinky na váš e-mail

Informace ze světa zdravé výživy? Buďte v obraze. Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj a o všech novinkách na Kaloricketabulky.cz se dozvíte jako první. Posíláme 1x za 14 dnů.

* povinné pole
Zajímám se o...