hroznové víno modré

Množství: X

Co je jídelníček
302 kJ Energie:
72,18 kcalKalorie:
1x 100g Jednotka:
Ovoce čerstvé Kategorie:
- Bílkoviny:
16,9 g Sacharidy:
-    Z toho cukry:
- Tuky:
-    Z toho nasycené mastné kyseliny:
-    Transmastné kyseliny:
-    Mononenasycené mastné kyseliny:
-    Polynenasycené mastné kyseliny:
-    Cholesterol:
- Sůl:
1 g Vláknina:
- Voda:
19 mg Vápník:
- GI:

Obsah potraviny:

hroznové víno obsahuje mnoho jednoduchých cukrů ve formě glukózy a fruktózy, vlákninu (zejména ve slupce a pecičkách), provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, K, E a řadu minerálních látek, např. draslík, železo, vápník, hořčík, fosfor či měď. V hroznu najdeme také flavonoidy (resveratrol), antokyaniny či kyselinu ellagovou.


Vliv na zdraví:

jednoduché cukry z hroznového vína pomáhají srdci při jeho práci.

Přítomnost fenolových látek (flavonoidy, resveratrol) mají všeobecně příznivé účinky na cirkulaci krve v arteriích, působí na rozšíření cév, čímž se zvýší průtok krve. Krevní destičky tak nevytváří sraženiny, což zabraňuje ukládání cholesterolu na stěnách cév a tím se také snižuje riziko jejich ucpávání, ke kterému dochází při arterioskleróze. Resveratrol (obsažený zejména ve slupce hrozna) vykázal při experimentech také protirakovinné účinky. Přestože se využití této látky při léčbě rakoviny stále zkoumá, častá konzumace hroznového vína se doporučuje jako doplněk terapie všem lidem, u nichž diagnostikovali rakovinu nebo patří do rizikové skupiny.

Hroznové víno je také mírné projímadlo (pomáhá při chronické zácpě) a má močopudné účinky. Ovoce aktivuje detoxikační účinek jater zvýšenou produkcí žluče, a proto je cenné i při cirhóze a břišní vodnatelnosti (nahromadění tekutiny v dutině břišní).

Antokyaniny jsou rostlinná barviva, která se nacházejí ve slupce hroznového vína (zejména modrého). Tyto látky působí jako silné antioxidanty, které brání vzniku a rozvoji ischemické choroby srdeční.

Kyselina ellagová je látka, která má ve srovnání s jinými fenolovými kyselinami až čtyřnásobně vyšší protirakovinný účinek.


Praktické rady:

hroznové víno zařaďte určitě na jídelníček, ale pokud držíte redukční dietu, pamatujte na velikost porce (jedná se o velmi sladké ovoce) a případně doplňte nějakou vhodnou bílkovinou (kousek libového masa, nízkotučný mléčný výrobek apod.), čímž se sníží celkový glykemický index pokrmu.


 

Všechny ohlasy uživatelů

Ohlasy uživatelů

 

„Velmi oceňuji, že je přístup z webu i z mobilu, protože datlovat vše to telefonu nejde... Aplikace, ale i některé články mi pomohly ve zlepšení životního stylu a tím pádem jsem...“ Více

Sociální sítě

Mobilní aplikace

Android app on Google Play

Zašlete nám Váš názor

Množství:

X

Zvolte dobu:

 

Kategorie pro volbu pravidelného denního výdeje.

Pokud si nastavíte jednu z těchto kategorií, bude váš bazální metabolismus navýšen o násobek uvedený v posledním sloupci. Tím získáte odhadnutý celkový denní výdej a nemusíte vyplňovat vaše aktivity do jídelníčku.

Kategorie Popis Index
Sedavý Málo pohybu nebo žádný. Sedavé zaměstnání. 1.2
Lehce aktivní Cvičení nebo sport 1-2 dny v týdnu. Práce s pohybem. 1.375
Středně aktivní Cvičení nebo sport 3-5 dní v týdnu a práce s pohybem. 1.55
Velmi aktivní Cvičení nebo sport 6-7 dní v týdnu nebo velmi náročné zaměstnání. 1.725
Extrémně aktivní Velice náročné aktivity nebo sporty a velmi náročné zaměstnání. 1.9

Novinky na váš e-mail

Informace ze světa zdravé výživy? Buďte v obraze. Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj a o všech novinkách na Kaloricketabulky.cz se dozvíte jako první. Posíláme 1x za 14 dnů.

* povinné pole
Zajímám se o...