čočka vařená

Množství: X

Co je jídelníček
1 296,24 kJ Energie:
309,8 kcalKalorie:
1x obvyklá porce 300 g (300 g) Jednotka:
Luštěniny Kategorie:
tepelně zpracované Stav:
23,4 g Bílkoviny:
51,51 g Sacharidy:
3,363 g    Z toho cukry:
1,2 g Tuky:
0,276 g    Z toho nasycené mastné kyseliny:
0 g    Transmastné kyseliny:
0,219 g    Mononenasycené mastné kyseliny:
0,492 g    Polynenasycené mastné kyseliny:
-    Cholesterol:
- Sůl:
11,1 g Vláknina:
219,3 g Voda:
75 mg Vápník:
- GI:

Graf složení nutričních hodnot

Graf složení produktu čočka vařená

Obsah potraviny:

po sójových bobech a konopí má čočka třetí nejvyšší obsah bílkovin ze všech rostlin (26 %). Kromě minerálních látek (zejména železo: téměř 100 % doporučené denní dávky ve 100 g suché luštěniny) a vitamínů (zejména skupiny B) má velký význam i vláknina.


Vliv na zdraví:

i přesto, že je čočka bohatá na sacharidy, doporučuje se její konzumace při diabetické dietě. Její molekuly glukózy se ve střevech uvolňují velmi pomalu a nevyvolávají náhlé zvýšení cukru v krvi. Tuto informaci kromě diabetiků ocení jistě také osoby s potřebou hubnutí. Čočka je též vhodná pro osoby s vysokou hladinou cholesterolu. Vláknina z čočky totiž váže ve střevech žlučové kyseliny a cholesterol z jiných potravin, čímž pomáhá jejich vylučování stolicí. Pro těhotné ženy je čočka také vhodným zdrojem živin – dostatek železa je prevencí chudokrevnosti, vláknina pomáhá při vyprazdňování, obsažená kyselina listová je prevencí vzniku vývojových vad u plodu.


Praktické rady:

aby se znásobil pozitivní účinek čočky na vaše zdraví a doplnili jste živiny, které čočce chybí, je vhodné tuto luštěninu konzumovat s následujícími potravinami: citrony (mohou se použít na dochucení čočky, čímž se znásobí účinek železa), obilniny (vhodná je zejména rýže, která je zdrojem methioninu, jež v čočce chybí), brukvovitá zelenina, špenát či mléčné výrobky (dobrý zdroj vápníku, kterého je v čočce jen pomálu), mrkev (obsahuje provitamín A, který čočce také chybí). Abyste omezili nadýmání z čočky, je vhodné do ní při vaření přidat koření. Tuto službu poskytne majoránka, kmín nebo třeba saturejka. Červená či zelená čočka jsou méně nadýmavé, než druhy s tvrdými zrnky. Čočku solíme až těsně před jejím dokončením!


 

Všechny ohlasy uživatelů

Ohlasy uživatelů

 

„Děkuju! Stránky používám chvíli, ale hned jsem byla shopná odhalit chyby a začít si navykat na nový životní styl. Naučila jsem se co jíst, jak nepociťovat hlad a nemít chuť na...“ Více

Sociální sítě

Mobilní aplikace

Android app on Google Play

Zašlete nám Váš názor

Množství:

X

Zvolte dobu:

 

Kategorie pro volbu pravidelného denního výdeje.

Pokud si nastavíte jednu z těchto kategorií, bude váš bazální metabolismus navýšen o násobek uvedený v posledním sloupci. Tím získáte odhadnutý celkový denní výdej a nemusíte vyplňovat vaše aktivity do jídelníčku.

Kategorie Popis Index
Sedavý Málo pohybu nebo žádný. Sedavé zaměstnání. 1.2
Lehce aktivní Cvičení nebo sport 1-2 dny v týdnu. Práce s pohybem. 1.375
Středně aktivní Cvičení nebo sport 3-5 dní v týdnu a práce s pohybem. 1.55
Velmi aktivní Cvičení nebo sport 6-7 dní v týdnu nebo velmi náročné zaměstnání. 1.725
Extrémně aktivní Velice náročné aktivity nebo sporty a velmi náročné zaměstnání. 1.9

Novinky na váš e-mail

Informace ze světa zdravé výživy? Buďte v obraze. Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj a o všech novinkách na Kaloricketabulky.cz se dozvíte jako první. Posíláme 1x za 14 dnů.

* povinné pole
Zajímám se o...