majonéza Hellmanns

Množství: X

Co je jídelníček
2 805,29 kJ Energie:
670,46 kcalKalorie:
1x 100 g Jednotka:
Přísady a ochucovadla Kategorie:
Hellmann´s Značka:
0,500 g Bílkoviny:
3 g Sacharidy:
3 g    Z toho cukry:
73 g Tuky:
6 g    Z toho nasycené mastné kyseliny:
-    Transmastné kyseliny:
-    Mononenasycené mastné kyseliny:
-    Polynenasycené mastné kyseliny:
13,1 mg    Cholesterol:
1 g Sůl:
0,100 g Vláknina:
- Voda:
- Vápník:
- GI:

Graf složení nutričních hodnot

Graf složení produktu majonéza Hellmanns

Obsah potraviny:

základem majonézy Hellmann´s je rostlinný olej, voda a pasterizované žloutky (3 %). Dále zde najdeme ocet, cukr, hořčici, sůl, aroma a látky E385 – ethylendiamintetraacetát vápenato-disodný a E160a(ii) – beta-karoten. Z hlavních živin je obsažen převážně tuk (asi 75 %) hmotnosti výrobku.

Vliv na zdraví:

majonéza je bohatým zdrojem energie a měla by se na zdravém jídelníčku objevovat spíše výjimečně. Problém spočívá zejména v tom, že majonézu často konzumujeme ke smaženým pokrmům, které též obsahují velké množství tuku a kalorií.

Při nadměrné konzumaci energeticky bohatých potravin, pochutin a nápojů může docházet k ukládání tuku (zejména u osob se sklony k sedavému způsobu života).

Látka E385 je v malém množství pravděpodobně bezpečná. Ovšem i v lidském těle si zachovává vlastnost vázat ionty kovů, a pokud jich má organismus málo (např. železa, zinku nebo mědi), může přítomnost ethylendiamintetraacetátu způsobit prohloubení jejich nedostatku. U vegetariánů látka způsobuje snižování přisvojitelnosti železa z rostlinné potravy. Ethylendiamintetraacetát je považován za alergen - u citlivých osob by při kontaktu s touto látkou mohlo dojít k alergické reakci. Při větších dávkách může toto „éčko“ způsobit střevní potíže, svalové křeče nebo poškození ledvin (krev v moči).

Praktické rady:

tatarskou omáčku, dresinky do salátů či pomazánky vyrábějte jen s malým množstvím majonézy nebo ji zcela vypusťte. Dobře jí nahradí zakysaná smetana – např. při přípravě pomazánek či lehčí verze tatarky, bílý jogurt – např. do bramborového salátu, v zeleninovém salátu pak lžička kvalitního oleje nebo z něj připravený dresink apod.

 

Všechny ohlasy uživatelů

Ohlasy uživatelů

 

„Dobrý den! Protože se sice ne moc úspěšně pokouším občas shodit nějaké to kilo, jsou pro mě tyto tabulky téměř každodenním čtením.“ Hanka

Sociální sítě

Mobilní aplikace

Android app on Google Play

Zašlete nám Váš názor

Množství:

X

Zvolte dobu:

 

Kategorie pro volbu pravidelného denního výdeje.

Pokud si nastavíte jednu z těchto kategorií, bude váš bazální metabolismus navýšen o násobek uvedený v posledním sloupci. Tím získáte odhadnutý celkový denní výdej a nemusíte vyplňovat vaše aktivity do jídelníčku.

Kategorie Popis Index
Sedavý Málo pohybu nebo žádný. Sedavé zaměstnání. 1.2
Lehce aktivní Cvičení nebo sport 1-2 dny v týdnu. Práce s pohybem. 1.375
Středně aktivní Cvičení nebo sport 3-5 dní v týdnu a práce s pohybem. 1.55
Velmi aktivní Cvičení nebo sport 6-7 dní v týdnu nebo velmi náročné zaměstnání. 1.725
Extrémně aktivní Velice náročné aktivity nebo sporty a velmi náročné zaměstnání. 1.9

Novinky na váš e-mail

Informace ze světa zdravé výživy? Buďte v obraze. Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj a o všech novinkách na Kaloricketabulky.cz se dozvíte jako první. Posíláme 1x za 14 dnů.

* povinné pole
Zajímám se o...